ساعات پاسخگویی : شنبه تا جمعه - ساعت 8 صبح تا 8 بعد از ظهر

مشهد - خیابان حر عاملی - نبش حر عاملی 19 -طبقه فوقانی درمانگاه ​​​​​​​

051-​​37233631
​​​​​​​09155024684

۰

شرکت تحلیلگران عمید

مالیات حقوق سال 1401 و معافیت ها


سقف معافیت مالیات بر درآمد سالانه ۶۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است. یعنی در سال ۱۴۰۱، دریافتی ماهانه هر نفر تا سقف ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان، از پرداخت مالیات معاف است.
ما به تفاوت حداقل دریافتی در سال برابر با ۶۸ میلیون و ۱۴۸ هزار تومان (ماهانه ۵ میلیون و ۶۷۹ هزار تومان) با سقف معافیت مالیاتی در سال برابر با ۶۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان (ماهانه ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان) نشان می‌دهد که مبلغ ۹۴۸ هزار تومان از حقوق دریافتی یک کارگر در طول یکسال مشمول پرداخت مالیات می‌شود.
بنابراین یک کارگر با حداقل حقوق دریافتی (۵ میلیون و ۶۷۹ هزار تومان) مشمول پرداخت نرخ ۱۰ درصدی مالیات است. بنابراین، با لحاظ نرخ ۱۰ درصدی نسبت به مبلغ ۹۸۴ هزار تومانی مشمول مالیات در یکسال، این کارگر در هر ماه باید ۷/۹۰۰ تومان مالیات بپردازد:

پرداختن به امور مالیاتی همیشه هم برای کارفرمایان و هم برای کارمندان و کارگران موضوع مهمی بوده. قوانین مالیاتی جدید سالانه توسط اداره مالیاتی کشور بروز شده و کارفرمایان موظف هستند که سالانه این قوانین جدید را مطالعه نمایند و بر اساس آن یعنی ماده ۸۴ قانون مالیات های مستقیم مالیات حقوق کارمندان و کارگران خود را کسر کرده و به حساب دارایی دولت واریز نمایند.
ما در این نوشته موارد مهمی که در بخشنامه مالیات حقوق ۱۴۰۰ ذکر شده را بررسی می کنیم و موارد معافیت مالیاتی را بر اساس موارد موجود در این بخشنامه نیز بررسی خواهیم کرد.
موارد مالیات بر حقوق 1400
بگذارید در همین ابتدا اقدام به ذکر موارد مالیاتی بر حقوق نماییم. مواردی که در جدول زیر ذکر شده اند شامل موارد معاف از مالیات حقوق 1400 می شوند.
حقوق (تومان)هزینه شامل حقوق (ریال)نرخمبلغ (ریال)










​​​​​​​





​​​​​​​



​​​​​​​




​​​​​​​
​​​​​​​

​​​​​​​

با توجه به موارد بالا سقف معاف از مالیات بر حقوق سال 1400 مبق چهل و هشت میلیون تومان معادل 480,000,000 ریال در سال می باشد و اگر.
در ادامه چند مثال را در این خصوص جدول بالا برای محاسبه مالیات به شما خواهیم نشان داد.
مثال ۱:  کارگری که جمع حقوق و دستمزد و همچنین مزایای آن 3 میلیون و 800 هزار تومان است در ماهی که این عدد را دارد از مالیات بر حقوق معاف است.
مثال ۲:  کارگری با مجموع حقوق ۶ میلیون تومان شامل مالیات بر حقوق است و معاف از آن نیست. همچنین نحوه محاسبه مالیات آن در پله دوم جدول بالا جای می گیرد.
مثال ۳:  فردی با مجموع حقوق و مزایا تا سقف ۱۱ میلیون تومان شامل قانون مالیات بر حقوق می شود و طبق مواد مندرج در پله 4 جدول بالا باید مالیات بر حقوق آن محاصبه گردد.
موارد معاف و مشمول مالیات حقوق ۱۴۰۰
در این بخش اقدام به معرفی مواردی که مشمول مالیات بر حقوق 1400 می شوند و همچنین مواردی که معاف از این طرح هستند می کنیم. دقت کنید که این موضوعات در خصوص موارد تاثیر گذارد در حقوق می باشند که آیا این تاثیری که بر میزان دارمد فرد دارند شامل احتساب مالیات می شود یا خیر.
موارد معاف از مالیات حقوق و بیمه ۱۴۰۰
مواردی که در ادمه مطرح می شوند شامل موراد معاف از مالیات ۱۴۰۰ می شوند.
·         باز خرید ایام مرخصی
·         هزینه عائله مندی
·         هزینه سفر و ماموریت ها ی کاری
·         عیدی و پاداش
·         کمک هزینه مسکن خواربار
·         حق شیر
·         پاداش و هزینه های مربوط به آموزش
·         حق تضمین کسر صندوق
·         خسارت، مزایا (سنوات) و اخراج
·         پاداش افزایش تولید
·         سنوات، خسارت اخراج، حقوق ایام مرخصی استفاده نشده، حقوق بازنشستگی و مستمری به وراثت، حقوق از کار افتادگی
موارد معاف از مالیات حقوق و بیمه ۱۴۰۰
دقت کنید که تمامی پرداختی های نقدی و غیر نقدی که به کارگران و کارمندان تعلق بگیرد و در فیش درج شود شامل مالیات با بر حقوق می شود. از جمله این موارد می توان به هزینه های ایاب ذهاب، حق غذا، سرپرستی ، هزینه تلفن و ... موارد اینچنین اشاره کرد.
موارد بالا به این دلیل که توسط کارکنان شرکت بیمه مورد بررسی قرار می گیرند حائز اهمیت است.
باید بدانید که حداکثر مزایایی که به حقوق وارد می شود تا مبلغ ۷ برابر از حقوق شامل قوانین مالیات بر حقوق می باشند و هزینه های خارج از آن معاف از محاسبه مالیات بر حقوق می باشند.
البته باید بدانید که مواردی مانند حق اولاد عیدی و بیمه و حق مسکن و یا اضافه کار شامل مالیات هست یا خیر؟ در ادامه اقدام به بررسی هر کدام از موارد تاثیر گذار در حقوق و اینکه در بخشنامه مالیات حقوق ۱۴۰۰ شامل احتساب مالیات می شوند یا خیر را بررسی می کنیم.
درامد های معاف از مالیات بر حقوق 1400
موارد زیر معافت از مالیات بر حقوق هستند و در حساب رسی آن حساب نمی شوند اما ممکن است که در مالیات بر حق بیمه بگنجند که لیست موارد آن در بالا ذکر شد با این حال شامل موارد مالیات بر حقوق نمی باشند.
·         انواع حقوق و مزایای بازنشستگی، مستمری پایان خدمت، اخراج،  بازخرید وظیفه، مستمری وراث و حق سنوات آنها و حقوق مرخصی هایی که استفاده نشده اند
·         هزینه های مربوط به شغل مانند ماموریت و یا هزینه هایی که نیاز به فاکتور دارند و توسط کارگران پرداخت می شوند و در یک بازه زمانی کارفرما آن هزینه را به ایشان بر می گرداند
·         هزینه های ناشی از اسکان کارگران برای کارفرما
·         هزینه هایی که از بیمه دریافت می شود
·         عیدی ها و سنوات هایی که جمعا یک دوازدهم میزان معافیت باشند
·         قرار گرفتن در خانه های سازمانی بر اساس تصمیمات نهاد دولتی
·         هزینه هایی که کارفرما بابت معالجه کارکنان خود و یا تحت تکلف کارکنان خود به صورت مستقیم و غیر مستقیم می پردازد
·         مزایای غیر نقدی که ارزش آن ها حداکثر به میزان دو دوازدهم مفاد مورد معافیت باشد
·         درآمد نیروهای مسلح شامل نظامی و انتظامی، مشمولان قانون استخدامی وزارت اطلاعات و همچنین جانبازان و آزادگان.
·         بخشوده شدن۵۰% مالیات حقوق کارکنان بر اساس بخشنامه سازمان مدیریت و برنامه‌ریز در مناطق کمتر توسعه یافته.
درآمد های مشمول مالیات بر حقوق
تمامی افرادی که در مکانی کار می کنند و حقوق دریافت می کنند و همچنین دارای بیمه تامین اجتماعی هستند می بایست بخشی از حقوق خود را به عنوان مالیات به وزارت اقتصاد و دارایی بپردازند.
دقت کنید که میزان این مالیات ثابت نیست و سالانه تغییر می کند.  در جدول زیر شما می توانید درامد هایی که مشمول مالیات بر حقوق سال 1400 می باشند را مشاهده کنید. دقت کنید که بر اساس قانون اساسی ممکن است هر کدام از موارد ذکر شده در این نوشته هر ساله تغییر کنند.
حق پاسداری پاسدارانحق آنکالحق سرپرستی خانوارحق اولاد و فرزندانحق شیفت موارد خاصحق انبارداری انبار داران
حقوق ثابت کارکنانحق نهار و شام کارکنانحق مشاورهحق امضاحق مدیریت مدیرانحق تاهل افراد
حق مسکنحق تولیدحق یک وعده غذاحق خزانهحق خزانهحق آکورد
حق عیال و همسرحق برودت و سرماحق کمیسیون فروشحق نمایندگی بیمهحق خزانهحق حسابرسی
حق باجهحق فنیحق سرایداریحق دیپلمحق ثابتحق افزایش بهره‌وری
حق سرویسحق افزایش بهره وریپول صبحانهپول صبحانهپول جاروپول شیر
فوق‌العاده سختی آب و هوافوق‌العاده کیلومتریفوق‌العاده جذبفوق‌العاده شرایط محیط کارفوق‌العاده محرومیت از تسهیلاتفوق‌العاده نگهبانی
فوق‌العاده کشیکفوق‌العاده نواحی مرزیفوق‌العاده سیاریمزایای غیر نقدی کارگرانمزایای تولیدمزایای ارزی
مزایای نقدیهزینه ایاب و ذهابکارمزدجمعه کارینوبت کاریاضافه کار
پول اتوبوسجیره نقدیپول لباس کارسایر مزایای غیر نقدی به قیمت تمام شدهتغذیه و میان وعدهبهای صابون
کسری انبارمسکن بدون اثاثیهمسکن با اثاثیهاتومبیل اختصاصی با یا بدون رانندهعیدی سالانهپاداش آخر سال
در خصوص موارد بالا در صورتی که سوال خاصی مد نظر شما بود می توانید آن را در قسمت نظرات بپرسید.
سقف مالیات بر حقوق 1400
در قانون مالیاتی حقوق امسال برای حقوق کارمندان در هر میزان و بازه وجه دریافتی به عنوان حقوق میزان مشخصی و ضریب مشخصی تایین شده است اما کارگرانی که میزان درامد آن ها تا 4 میلیون تومان باشد دارای معافیت از مالیات بر حقوق می باشند.
معافیت حق بیمه سهم کارفرما
تعداد کار گاه هایی که در آن کارفرما دارای معافیت حق بیمه می باشد تا سقف ۵ نفر می باشد که در تعداد ۳۸ صنف می رسند که شما می توانید این اصناف را در جدول زیر مشاهده نمایید. لازم به ذکر است که دولت حق بیمه کارفرما این کارگاه ها را متقبل می شود.
دقت کنید که این قانون توسط هیئت ویزران تدوین شده است و در صورتی که کافرما لیست دستمزد و حق بیمه را در زمان مربوطه تحوید دهد و حق بیمه را پرداخت کند شامل این قانون می شود. 
آلومینیوم سازیاطاق سازی ماشینآهنگری، فلز تراشی (قطعه سازی)، حلبی‌سازی، تراشکاریبافندگی  پرورش ماهی و آبزیان  
پرورش دامساخت و تعمیرات پمپتولید گاز و وسایل قابل اشتعالترازو و باسکول سازیتولید کنندگان تابلو های فشار برق
شرکت های تعاونی وابسته به دولتچاپخانه هاساخت و تولید ماشین آلات کشاورزیدوزندگیشرکت های تعاونی که جنبه تولیدی داشته باشند
چاقو سازیتولید انواع چراغ خوراک پزی  خبازی  درب و پنجره سازی  ریخته‌گری  
سراجی ها و چرم کاری هاسماورسازی  صابون پزیکارگاه های صنایع دستی  کارگاه های صنایع روستایی
فخاریقالب زنیقفل سازیکاشی سازی و سرامیک سازیکفاشی
ساخت و تولید انواع مخازنموزاییک، سرامیک و بلوک سازیسازندگان صنایع چوبیمعادنی که جنبه کارگاهی دارندنمدمالی  
یخدان سازی  انتشاراتی هاکارکنان باری و صیادی 
 
 
 
سوالات در خصوص مالیات بر حقوق
آیا حق اولاد شامل مالیات است
یکی از اساسی ترین سوالاتی که راجب حقوق دریافتی کارکنان وجود دارد این است که آیا حق اولاد شامل موارد معاف از مالیات 1400 می شود یا خیر. در این صورت باید بدانید که این موارد در صورتی مشمول مالیات در بر درآمد می شود که در فیش حقوقی فرد ثبت گردد.
بنا براین اگر در فیش حقوقی کارمندان حق اولاد ثبت شود. شامل موارد مشمول مالیات می شود.
آیا حقوق بازنشستگان مشمول مالیات است
سوال دیگری که در خصوص مالیات بر حقوق مطرح است این مورد است که آیا درامد بازنشستگان شامل موارد معاف از مالیات است یا خیر. در این صورت باید بدانید که حقوق بازنشستگان معاف از مالیات می باشد اما در صورتی که فرد بازنشسته در یک ارگان دیگر مشغول فعالیت باشد و این فعالیت به ثبت رسیده باشد حقوقی که از طرف نهادی که بازنشستگی آن به ثبت رسیده مشمول مالیات می شود.
آیا حق مسکن مشمول مالیات می باشد
همانطور که کمی قبل تر اشاره شد هر گونه درامد و مزایا که در فیش حقوقی کارمند ذکر شود شامل موارد مشمول مالیات بر حقوق می باشند. حق مسکن نیز شامل مالیات بر حقوق و بیمه می باشد.
آیا عیدی مشمول مالیات است
سوال دیگری که در خصوص موارد معاف از مالیات مطرح است این موضوع است که آیا عیدی جزو موارد معاف از مالیات می باشد یا خیر. باید بدانید که اگر عیدی در چارچوب قانون باشد یعنی حداکثر تا سه برابر حقوق دریافتی آن ماه را دریافت کند معاف از مالیات می باشد. در غیر این صورت شامل قانون مالیات می باشد.
 
 
​​​​​​​

مالیات حقوق سال 1400 و معافیت ها

جدول معافیت مالیات حقوق 1400
سبد خرید